kelseyhiott
kelseyhiott kelseyhiott
  • 04-05-2017
  • Mathematics
contestada

Answer and explanation please?? #6

Answer and explanation please 6 class=

Respuesta :

talahboo03 talahboo03
  • 04-05-2017
The answer would be C .
Answer Link
HammyTheKid
HammyTheKid HammyTheKid
  • 04-05-2017
since 3 poles is $120 and 4 poles is $160
you can find the difference between the two to find the price of one pole

160-140 = 20

each pole is $20

you can then do the equation

$120 = 20(3)+ y

3 being the amount of poles and y being the fee added to it.

120 = 60 + y

y = 60

so the final answer would be c = 20n + 60
Answer Link

Otras preguntas

Compare and contrast a chemical reaction and a nuclear reaction.
What was the Mughal empire known for
Which of the following statements is correct? a. RNA contains the genetic code. b. RNA reads and translates the DNA code c. DNA reads and translates the RNA cod
which ruler united upper and lower egypt
What steps should you take to watch your diet
Software like Pinnacle Studio and Adobe Premiere Elements are used to create and edit Choose one answer. a. videos. b. animated graphics. c. audio files
A8 x 3B = 2730 What number is A and B?      You don't have to explainPlease answer soon
What is 2/3 of a share of $24 390
What is the LCM of 40 and 15?
Your teacher gives you a plant that does NOT have vascular tissue. However, it has a spore-producing capsule that opens by splitting lengthwise. What type of or