2coolforuser
2coolforuser 2coolforuser
  • 01-06-2017
  • Mathematics
contestada

Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary. Option I: 10 candy bars for $6.75 Option II: 12 candy bars for $7.25

Best answer will be marked as brainliest.

Respuesta :

21claytoncm
21claytoncm 21claytoncm
  • 01-06-2017
option1: 6.75/10 = $1.48 would be option 1

option2:7.25/12= $1.65

so you should do option 1 because it is the best awnser




Answer Link

Otras preguntas

solving equationswhat is the value of x 8x+9=5x+18
examples of elastic and inelastic goods... ( at least 20 examples) URGENT..............
Who invented hunting?
How many justices are on the Supreme Court?
We elect a U.S. Representative for how many years?
whats the y intercept of y= 1/2 log(x+1)-log(2x+10)
Compared to the charge of a proton, the charge of all electron has (1) a greater magnitude and the same sign (2) a greater magnitude and the opposite sign (3)
Which change results in the formation of different substances? (1) burning of propane (2) melting of NaCl (s) (3) deposition of CO2(g) (4) solidification of wat
Under our Constitution, some powers belong to the states. What is one power of the states?
If both the President and the Vice President can no longer serve, who becomes President?