Babiikayyyyy1568 Babiikayyyyy1568
  • 03-06-2017
  • Mathematics
contestada

Tom bought five candy bars and paid a total of $6.75, including tax. If each candy bar cost $1.25, how much tax did Tom pay?
A) $0.25
B) $0.50
C) $0.75
D) $5.50

Respuesta :

haileycrawford haileycrawford
  • 03-06-2017
1.25×5=6.25 and 6.75-6.25=0.50 
Tom paid $0.50 tax
Answer Link
2240297 2240297
  • 03-06-2017
6.75/5 - 1.25 * 5 =0.5 answere
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a temperature of 104 f converted to Celsius?
To go on a summer trip, Eric borrows $800. He makes no payments until the end of 4 years, when he pays off the entire loan. The lender charges simple interest a
why is sun rays harmful​
For the graph whose function is shown, find f(0).
a store sells paper towels in different size packs. A pack of 6 rolls costs $1.50. A pack of 9 rolls costs $2.70. A pack of 2 rolls costs $0.75. Which pack has
The titanic is located nearly 3800 m below the surface of the ocean. How much time would it take for the sound waves to travel to the titanic and back to the su
A driver is 35 feet below sea level . After he swims up 10 feet toward the surface , what is his elevation
A package of 5 pairs of insulated gloves costs $44.95. What is the unit price of the pairs of gloves
Shelby has 3 five-dollar bills and 2 nickels. How much money does she have?
Una partícula se mueve con una velocidad constante de 679km/hr. Calcular en metros el espacio recorrido en 1/6 hora