zsghz
zsghz zsghz
  • 03-06-2017
  • Mathematics
contestada

roberta needs ribbon for a craft project. the ribbon sells for $3.75 per yard. whats the cost in dollars for 48 inches of ribbon ?

Respuesta :

Incense
Incense Incense
  • 03-06-2017
36 inches are in one yard, 48 inches is 1.3 yards, 1.3 multiply by $3.75 would be approximately $4.87
Answer Link

Otras preguntas

The price of a ring was increased by 8% to £486. What was the price before the increase?
What is the vertex of the quadratic function f(x) = (x - 3)(x - 2)?
the rock record indicates that photosynthesis began on earth about 3.5 million years ago. true or false​
Decide if the function is an exponential growth function or exponential decay function, and describe its end behavior using limits. y=0.8^x
Please marry me! Summarize
Which information would best be shown on a pie graph? how much of your total budget you spent on clothes how many people attended each of three concerts on the
Please help I’m very confused I will mark brainliest
Why do we still read Romeo and Juliet?
Choose the correct conjugation of the verb between parenthesis in passe compose. Elles (marcher) toute la journee.* sont marchees* ont ma
Triangle angle theorems? What is the value of H?