leaaha01 leaaha01
  • 01-05-2014
  • Mathematics
contestada

a 40 pound box of apples costs $24. What. is the cost of 6 pounds of apples

Respuesta :

justice118 justice118
  • 01-05-2014
3.6, Because 24x6 = 144 Divided by 20 = 3.6
So 3.6 is the awnser
Answer Link

Otras preguntas

Write the expression as a single logarithm.
the height of an object dropped from the top of a 320-meter building is given by h(t)= -5t^2+320. how long will it take the object to hit the ground
The variable Z is directly proportional to X. When X is 15, Z has the value 45. What is the value of Z when X = 23
Professional treatment for an eating disorder includes all of the following EXCEPT: A. physical therapy B. nutritional counseling C. psychotherapy D. residentia
ANSWER IF UR SURE 11 Points ANSWER 6 & 7
persuasive speaking must include which of the following? A motives and supportive evidenceB colorful word choice and figurative language C creative characters
Ellen has $75 in her savings account. She deposits $25 every week. Her father also deposits $35 into the account every time Ellen mows the lawn. Her savings acc
What distinguishes a heart attack from heart failure. A. A heart attack results from poor blood flow, while heart failure involves a total interruption of bloo
A ball is launched straight up from the ground with an initial velocity of 128 feet per second. 19a. At what time does the ball reach its maximum height? an
Which of the following was an incentive for profit to settle the Mississippi Valley region? Availability of fish and furs Abundance of Native Americans to co