jeancalixteosmi4941 jeancalixteosmi4941
  • 03-08-2017
  • Business
contestada

If a donut shop sells a dozen donuts for $6.00, what would the cost of 9 donuts be at the same rate?

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-08-2017
To solve this question, first we need to find out the price of a single donut.

12 donuts = $ 6.00
1 donuts = $6.00 / 12

1 donuts = $ 0.50

After that, we just need to multiply the price for a single donut with the required amount (9), which will be:

9 x $ 0.50 = $ 4.50 . . . . for 9 donuts



Answer Link

Otras preguntas

During the Jackson Era, what was the status of the national debt?
Life on earth depends on many ___ factors.
Why was the newly formed government of the United States eager to create a free enterprise economic system?
Pick three Congressional Roles and explain their duties: Majority Leader Minority Leader Whip Pro Tempore Speaker of the House
All the answers please on paper and work
Who can witness a lunar eclipse
Mia opens a coffee shop in the first week of January. The function W(x) = 0.002x3 - 0.01x2 models the total number of customers visiting the shop since it opene
Marilyn has experienced one bout of major depressive disorder. there is a 50 percent chance that she will experience another episode within two years of this bo
Catatonia is characterized by: question 20 options: a.offensive and unwanted thoughts that persistently preoccupy a person. b.delusions of persecution. c.period
The chart shows the number of hours full-time college students spend participating in various activities during an average weekday. According to the graph, appr