sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

What is the relationship between wary and trusting? A. They are homophones B. They are antonyms C. They are synonyms D. They are analogous
To tell how far a place is from the Equator,maps use: A. Boundary lines B. Lines of latitude C. Lines of longitude D. Time lines
(4,0), (0,5) write an equation of the line that passes
Jane westerlund owns a picture-framing store, the caplow co. her price must cover her costs for a typical framed picture, which consists of $8 for glass, $2 for
black codes inspired Radical Republicans in congress to draft
3 people are sharing a 5-segment chewy fruit worm. How many segments will each person get?
The author uses dialect a. to create new words for the novel. b. to make his characters seem more realistic. c. to show that the characters are uneducated.
What part of the brain controls language understanding?
Can you help me do this
which is the most prominent kind of rhetorical appeal thomas paine uses here?