Mosoete2468 Mosoete2468
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

If profit is more than $10000 when fixed costs are $5000 and the price when producing 1000 units is $75, then variable cost is?

Respuesta :

JamesPat1 JamesPat1
  • 04-09-2017
75/1000= $0.075 per unit or variable
Answer Link

Otras preguntas

how dose0.03 compare to0.003
Emanuel has 745 pictures in his phone his memory is getting full so he starts deleting 20 a day
evaluate −6 − (−2). −4 −8 4 12
which best describes the way that thoreau structured "resistance to civil government"? a. he uses logos to draw attention to this moral character and then patho
A medical battery loses 5% of its power each week. How long will it take until only 20% of its power remains. Answer if you only know
factor yo find zeros
How do you say Greece on French
Lynne used 3/8 cup of flour and one third cup of sugar in a recipe which number below is the common denominator for 3/8 and 1/3
what is the cube of x plus 5
In what ways are cellulose and starch similar to each other and in what ways are they different? Be specific in your comparison, being sure to discuss both stru