starbucks3881 starbucks3881
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

Ribbon is sold by the yard. if the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost per inch?

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 13-09-2017
To solve this we first use the concept that 1 yard = 36 inches. Taking this fact we now setup the expression of $2.79/yard * (1 yard/36 inches) to convert yards to inches in the denominator. The final price of the ribbon per inch is $0.077/inch and rounding to nearest cent gives us $0.08/inch.
Answer Link

Otras preguntas

Are these correct? I don’t completely understand the last question.
the answer to this is just 8^-3, right?
Question 6 (1 point) Question 6 Unsaved An airplane travels in a straight line directly from Washington, D.C., to Atlanta, Georgia. Ignoring take off and landin
How do you do this?
Two individuals were selected each year to serve in which of these branches of roman government?
Enlightenment philosophers aimed to preserve the rights of individuals, including the right to an education. assemble. a job. rule.
When the growth rate of the money supply is increased, interest rates will fall immediately if the liquidity effect is ________ than the other money supply effe
what are the paragraph different formatting paragraph tools?draw its icon and state its function.
The _______ was the federal legislature of the 13 colonies and later of the united states from 1774 to 1789.
If the slope of an aqueduct is desired to 0.3%, what will be the height of the rise if the length or run is 1000 meters?