kinley9212 kinley9212
  • 11-04-2024
  • Mathematics
contestada

$30 for 100 flyers or $65 for 250

Respuesta :

EmmaKing1999 EmmaKing1999
  • 11-04-2024

Answer:

100 flyers for $30.

Step-by-step explanation:

You want to buy they one with the less price for a unit.

1) 250 divided by 65 is 3.85.

2) 100 divided by 30 is 3.33.

2 has the least unit price so you would by that.

Answer Link

Otras preguntas

If the coordinates of a polygon graphed in the first quadrant with one vertex on the origin are (0,0), (a,0), (a,a), (0,a), then what is the most precise name f
a thesis statement regarding the effects of the neolithic revolution would most likely connect which two words? civilization conflict farming slavery trade
which best describes density? a. the amount of matter that makes an object. b. the amount of space an object occupies. c. the amount of matter there is in an ob
which sentence below shows correct use of an em dash? a professional candidate—different in everyone’s eyes—will always get the interview advantage. a professio
Are 7 and 42 relatively prime
what is the correct formula for calcium fluoride? a. caf2 b. caf c. ca2f d. ca2f2
which sentence contains an example clue that helps the reader understand the meaning of “frugal”? a.we were very frugal, very careful to save our money and not
which of the following is an example of a complex formula
3w + 2 = 7w Please help
when you infer you use details in a text to draw a conclusion about something that the author does not state directly what can you infer about sergio character