diyahfloyd1 diyahfloyd1
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

Four pounds of bananas cost $1.96 . How much does it cost per pound ?

Respuesta :

kaylajay kaylajay
  • 02-10-2017
1.96 divided by 4 is 48.5 cents round it to get 49 cents
so 49 cents per pound

Answer Link

Otras preguntas

during the debate over the constitution, which party argued for strong, independent states?
the quotient of 864÷36
I have to write a story for English with the starting sentence, there's no other witnesses, just us two, and I don't know what to write. Any ideas?
−5x − 8y = 17 2x − 7y = −17
What is the best estimate for the product of 289 and 7?
describe the connection between the probability of an event occuring and the % chance it will occur.
what is 345/100 in simplest form or can i it be simplified
V-39=-16 what is the answer
I really need help on this question! The spectrophotometer really measures the percent of light that is transmitted through the solution. The instrument then c
who was the first african american student to challenge segregation at university of mississippi?