ambertingen5382 ambertingen5382
  • 02-10-2017
  • Business
contestada

A grocery store sells grapes for 1.99 per pound you buy 2.34 pounds of the grapes how much do you pay

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-10-2017
The answer to this question would be: $4.66

In this question, the grapes price is $1.99 per pound and you try to buy 2.34 pounds of grapes. Then you need to multiply the price with the weight of grapes. The calculation would be:

total price= price per pound * grapes weight(in pounds)
total price= $1.99/ pound * 2.34 pounds= $4.66
Answer Link

Otras preguntas

What is the name of the central figure in Zoroastrianism?
Which function has a simplified base of 4^sqrt 4 ? f(x) = 2^(3 sqrt 16) f(x) = 2^(3 sqrt 64) f(x) = 4(^3 sqrt 12 )^ 2x f(x) = 4^(3 sqrt 64)^ 2x
If we apply the Pythagorean Theorem to the Egyptian knots we can see that 3^2 + 4^2 = 5^23 2 +4 2 =5 2 . Which of the sets of three numbers listed would a
Direct mail questionnaire should br kept to a maximum of many pages
Which location a b or c please help
For a home sound system, two small speakers are located so that one is 52 cm closer to the listener than the other. What is the very first frequency of audible
I have been doing math all day, please help!
French help please⁉️⁉️⁉️
From the formula MgO how do you know that Mg is the metal?
Sheila is a wildlife biologist. At the beginning of each year, she tracks the wild turkey and white-tail deer population in the game reserve where she works. At