kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

passage of the Habeas corpus act 1679 meant that people could no longer be
What is the oldest and most stable part of a continent? a. Crust b. Pluton c. Craton d. Shield User: A substance that enters Earth's cycles and does harm to
What is the hight of something if the volume is 22.05 the length is 3.5 and the width is 4.2
why were the tools of the bronze age stronger than those of earlier times?
What was a benefit of the time period known as Pax Romana? 1. What was a benefit of the time period known as Pax Romana? A. The Roman Empire discovered many sci
If you had a collection of insects, what ways might you classify them?
a sentence using the word pyrimidine
All of the following are parts of the hindbrain except __________. a. medulla b. pons c. cerebrum d. cerebellum How did school segregation in the United States
Sandy is always able to make it to the basketball hoop before anyone can reach her. Which skill has she worked on to develop this ability? Agility Reaction ti
For a figure on a coordinate plane with the origin as the center of dilation, if (x, y) ⟶ (ax, ay) and (4.3, 2.9) ⟶ (8.6, 5.8), what is a?