dayanisfernandox9tnl dayanisfernandox9tnl
  • 04-10-2017
  • Mathematics
contestada

Lexi jarred 12 liters of jam after 4 days. How many days did Lexi spend making jam if she jarred 15 liters of jam?

Respuesta :

riley687
riley687 riley687
  • 04-10-2017
well first you need to divide 4 by 12 which is 3. So 15/3=5 so she jarred in 5 days.
Answer Link

Otras preguntas

What is the simplified value of the exponential expression 16 Superscript one-fourth?
Write an algorithm that receives fruit names from user and prints them on the screen. This algorithm should keep receiving fruit names and printing them on the
Slaves in early colonial South Carolina were MOST likely to work in which of these? A) forests B) factories C) peach orchards D) rice plantations
4z2+8z+4=0 is it soluton or no solution or two real solution
By using a 2-meter stick (like the one in lab) marked in millimeters and a stopwatch that measures to 1/100h of a second, you decide to measure the speed of a m
discuss a plan to support other network segments accessing the same network service applications in a daycare
16. If planet A and planet B are circling the sun and if planet Bis 10 times as far as planet A is to the sun. Then which, planet will take more time to revolve
Why did Thomas Jefferson object to letting the national government issue a charter for a national bank? All purposes served by the national bank could just as e
an 8- pack of erasers cost $5.36. what is the unit price?
I need help with this question. Can someone help me with it? And show work!