Birgit43
Birgit43 Birgit43
  • 03-09-2015
  • Mathematics
contestada

Maxwell and Jessica went to the candy store. Maxwell bought one chocolate covered cookie and two lollipops for $2.50. Jessica bought one chocolate covered cookie and four lollipops for $3.00. How much does one lollipop cost?
(1) $0.25
(2) $0.40
(3) $0.50
(4) $1.00

Respuesta :

ebroz8 ebroz8
  • 03-09-2015
The answer is number 1 ......hope it helps!
Answer Link

Otras preguntas

Explain the different stages in nutrition of amoeba ?
For each function f, find f^-1 and f^-1(5). f={(-1,5), (0,0), (2,6)}
With a $230,000 annual profit achieved from a $2,000,000 investment, the return on investment (ROI%) for a business would be
Amy thinks of three numbers, which she calls a, b and c. The ratio a: cis 4: 3. The ratio b: cis 7:5. The median of a, b and c is 80. Work out the values of a,
1. The report tomorrow (finish).​
A group is selling chocolate-covered pretzels for 6 dollars per container and kettle corn for 8 dollars per container. They want to sell at least $2,800 in item
With a $230,000 annual profit achieved from a $2,000,000 investment, the return on investment (ROI%) for a business would be
Explain the different stages in nutrition of amoeba ?
Solve the inequality
Plot A(2,3) and B(2,5). What is the midpoint of points A and B?