loomer101 loomer101
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

You can buy an 8-pack of paper towels for 77.92 or a 12-pack for 11.64. Which is a better buy?

Respuesta :

SignoraPenguino
SignoraPenguino SignoraPenguino
  • 03-11-2017
First, you would need to create equations to figure out how much a single roll of paper towel would cost from each pack. 
8-pack: $7.92 ÷ 8 = $0.99
12-pack: $11.64 ÷ 12 = $0.97

Now, all you would have to do is subtract to find the difference. 
$0.99 - $0.97 = $0.02

The 12-pack is 2 cents cheaper per roll than an 8-pack. The 12-pack would be a better deal. 

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

How many body openings do cnidarians have?
Dissolved minerals trapped in magma under tremendous pressure provide the force for a volcanic eruption.
A bus drives 547.25 miles on day 1 of a trip. On day 2, he drives 327.875. How many more miles did he drive the first day than the second day?
How many voyages did Columbus make to the Americas? A. one B. two C. three D. four
ma ajuta si pe mine cineva va rog? a-5+6=12
what did enlightment thinkers believe to be the purpose of literature?
Which statement about theme is true? a. In plays, the characters never reveal the theme. b. In poetry, the theme is often suggested with symbols. c. In poetry,
Is the GCS of any to even numbers always even
A dictionary entry includes the part of speech of a word. a. True b. False
Which words convey the “burden” Europeans had to bear? Check all that apply.