Seudónimo Seudónimo
  • 01-11-2015
  • Mathematics
contestada

The price of a sandwich is $1.50 more than the price of a smoothie, which is d dollars. what does the expression d 1.5 represent?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2015
d=smoothie
d+1.5=sandwich
1.5d= 1.5 smoothies
Answer Link

Otras preguntas

A comma should not be used to __________.
A Clinton Store charges $25 for 4 T-shirts. A student says that the unit price is $0.16 per T-shirt. What is the error? What is the correct price?
84=-19+a/4 what is the answer
Which statement best describes the explanatory powers of hypotheses and theories?
Parts of the inner ear include what?
Which country is largest in terms of land mass? Peru, Spain, Italy, or Australia?
why does hurston open the novel with an analogy? What authorial purpose does it serve?
what happens when you throw an yellow hat into the red sea ??
Ms. Grange bought 7 pounds of bird seed for the total cost of $5.25. What is the cost per pound?
Is 8,397 divisible by 9