nicole270 nicole270
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

If three pounds of bananas cost $4.50, find the cost of 10 pounds of bananas

If three pounds of bananas cost 450 find the cost of 10 pounds of bananas class=

Respuesta :

juliamartin21 juliamartin21
  • 01-12-2017
Each pound costs $1.50 so 10 times $1.50= $15
Answer Link

Otras preguntas

Nuclear energy can be used to power _______. a. street lights b. businesses c. homes d. all of the above Please select the best answer from the choices provi
A researcher wants to prove that there is a difference in the average life spans between men and women in Japan. Let mu1 = average life span of Japanese women a
(THIS IS MULTIPLE CHOICE AND I RAISED THE POINTS PLEASE eXpLaIn THANKS) what is the difference of r and s? a) (r-s)(x)= -x+4 b) (r-s)(x)= x-4 c) (r-s)(x
At the grocery store Ayla buys1 1/3 pounds of ground turkey .Tasha buys 2 times as much ground turkey . How much ground turkey does Tasha buy
the length and width of a rectangle are consecutive even integers. the area of the rectangle is 120 square units. what are the length and width of the rectangle
Factor 24x^3y^2-4x^2y+84x^4 please show work
can someone help me answer these questions too pleasee
What is the main idea of this passage from Act V of the tragedy of Macbeth by William Shakespeare
This information would be most helpful for which task
How do I do this please help me I will give you thank even tho it’s not important Ahahah please help me