ashley123villa ashley123villa
  • 01-01-2018
  • Mathematics
contestada

it cost 6.64 for 5 balloons how much would it cost for 12 ballons

Respuesta :

itsveedikulus
itsveedikulus itsveedikulus
  • 01-01-2018
6.64 divided by 5 gives us the amount for one ballon, which is 1.328.

So, 1.328 into 12 gives us the answer, which is 15.93.

Hope this helped and Happy New Year! :)
Answer Link
Richinfo
Richinfo Richinfo
  • 01-01-2018
the cost of 5 balloons is 6.64 so the cost of one balloon is 6.64/5=1.328

and the cost of 12 balloons is 1.328*12=15.936
Answer Link

Otras preguntas

If a 21 ounce box of cereal costa $2.94,what is the unit price.
what is 20/7 as a mixed number what is 9/4 as a mixed number what is 22/5 as a mixed number what is4/3 as a mixed number
what is 3\13 times 143 equal
Find all points having an x-coordinate of 4 whose distance from the point (-2,-1) is 10
why did farmers follow railroads into the texas frontier
What's the difference between Romanesque and Gothic style buildings?
72 - (blank) + 20 = 70 what number is the blank
Which describes the significance of Athens's victory in the Persian Wars? A. Athenians gained new confidence in their own abilities, which led to a golden
How are carbon, hydrogen, and oxygen alike?
while ice skating,alice slipped and injured her knee.what is one way Alice might have prevented this injury