jennevycoolgirl jennevycoolgirl
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

Chicken cuties are on sale for 3.48 per pound How much will it cost to but 3.5 pounds

Respuesta :

alfreddarwinxzp1rlin alfreddarwinxzp1rlin
  • 02-01-2018
3.48  for 1 pound

You can put it in comparison,

3.48 / 1 = x / 3.5

And then cross-multiply it,
1x = 3.48 x 3.5
x = 12.18 
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following describes a difference between concentration camps and extermination camps in Nazi Germany? A. Concentration camps were built as part of
Select the equations that represent exponential growth (choose 2) A: h(x)=0.25(5/2)^x B: g(x)=5(0.32)^x C: f(x)=4(1.75)^x D: f(x)=1.5(1/4)^x
Scientists interested in knowing the best way to restore an area after a temporary road was built through it completed a study comparing two treatments: (1) res
the body's first line of defense against pathogens includes A) antibodies B) memory cells C) helper T cells D) wax in the ears
Are organisms in the same family also in the same class
Which of the following is an accurate definition of absolute advantage as it relates to international trade? A. Having absolute advantage means that one nation
What is the molarity of a solution that contains 30 grams of naoh in 500 milliliters of solution?
About the WTO. When was the World Trade Organization created, and what are its main activities?
I need help which equation describes this line ?
A 12-foot by 15-foot patio is increased by placing a stone border around the patio. The width of the border is the same all around the patio.The perimeter of th