mshipmon06
mshipmon06 mshipmon06
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

the science teacher bought 20 mousetraps for $59.99. what was the unit cost for each mousetrap

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2018
The answer is 2.95

Hope this helps! :)
Answer Link
edawson623
edawson623 edawson623
  • 04-01-2018
just divide it each number by each other and you’ll get the answer
Answer Link

Otras preguntas

what is an apostrophe​
Help please and thank you
I'll give brainliest if you show your work. Plz answer quickly. Nolan used the following procedure to find an estimate for the square root of 18. Step 1: Since
B is the midpoint of AC if AB equals X +5 and BC equals 2X -11 find the measure of AB
in order for production to take place, the question of what is to be produced must be answered. which of the following is another question that must be answered
How is god made this is one of my social studies question and I don’t get it
how do gravitational and electic force compare
If the radius of a circle is 14 ft, then the diameter of the circle is _____. 7 ft 28 ft 42 ft 87.92 ft
Matter has two basic properties physical properties and chemical properties which of these statements best describes physical properties
How did Judaism survive over time as a religion? ​