winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Denise’s mother bought some zucchini for $0.78 per pound. If she paid $2.73 for the zucchini, how many pounds of zucchini did she buy?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-01-2018
0.78p = 2.73.....with p being the number of lbs
divide both sides by 0.78
p = 2.73 / 0.78
p = 3.5 lbs <=== ur answer
Answer Link
Jaydoggy
Jaydoggy Jaydoggy
  • 04-01-2018
She bout 3.5 pounds of zucchini
Answer Link

Otras preguntas

First simplify the statement wherever possible. Then label the statement as true or false.
Can someone please answer that for me
this experiment, you compare several unknown powders to known powders. What is the name given to all of the known materials used for comparison in this experime
A worker can assemble 3 shelf units each hour. the same worker can assemble 6 tv stands each hour. if x = hours assembling shelf units, y = hours assembling tv
Do you think federalism works in the United States? Or do you think federalism creates a lot of red tape? Or do do you think federalism helps quell discriminati
A hypothetical poison prevents nucleoli from carrying out their functions. which organelles would be affected by this poison?
What is a correct first step in solving the inequality –4(2x – 1) > 5 – 3x?
(4x-1)(4x+1)-3=15x^2
What document established a frame of government for settlers in the plymouth colony?
The Rogers Park cafeteria sells veggie pizza and cheese pizza. Today they sold 25 pizzas at lunch. They sold seven more cheese pizzas than veggie pizzas. How ma