Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

if 2 pounds of strawberries cost $4.50, how much would 3 pounds cost?

Respuesta :

JaredC
JaredC JaredC
  • 01-12-2015
3 pounds cost $6.75

to help you, turn it into a fraction, 2 punds ove 2.50 equals 3 pounds over X
Answer Link
orellanalopez1223
orellanalopez1223 orellanalopez1223
  • 01-12-2015
the correct answer is  $ 13.50 because if you do 4.50 times 3 it then equals 13.50 
Answer Link

Otras preguntas

Find the domain of the function. (enter your answer using interval notation.) f(x) = 5 x 3 − 1 x2 + 2x − 24
The shortcut key combination to cut text is_____ .
Which kind of government did the american colonists create when they formed the united states of america?
The smallest known bacteria are from the genus Mycoplasma and can measure as small as 300 nanometers in diameter. Given that 1 meter = 1 x 109 nanometers, what
The Chattahoochee river runs from North Georgia southward to the state's border with Florida. Despite being over 400 miles long, it is not a major artery for
____ allows you to run keyword searches on several search engines at once
[02.01]Which of the following is essential for a theory to become widely accepted within the scientific community?
What's the answer to this problem
can u guys show me how 58 is the right answer? i need to see where i went wrong so please include the whole process.
Bacteria cells have no