Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. if a convenience store bought 6 bags of ice how much would it have cost them?

Respuesta :

bookworm8310
bookworm8310 bookworm8310
  • 02-12-2015
This one is pretty simple. So you'd need to divide 3.40 by 4 to find the price of one bag of ice. 

One bag of ice cost 0.85

0.85 * 6 = 5.10

$5.10 would be your new total
Answer Link

Otras preguntas

Please answer. I’ll mark brainliest
Each degree on the Kelvin scale equals how many degrees on the Celius scale
Why do bases dissociate in water? They are polar They are non polar They are ionic bonded They are covalent bonded
will they get theirs is it true when a narcissist or someone who mistreated, used and abused us leaves us will they get their karma and try to come back?
In "Nectar in a Sieve", Kenny gets upset with Rukmani because he does not understand __________. why she stays with Nathan why she does not fight against her po
There many generous people who help others in this time of pandemic. C. was D. will behind. A. is B. are This world is changing so fast and if you are not willi
12 What is the solution to this equation? -12x-7 = 53 Record your answer and fill in the bubbles on your answer document. Be sure to use the correct place value
Please please please please can someone help me with these four! giving brainly!
WILL GIVE BRAINLIEST:each graph shows a relation the first and second numbers of each ordered pair in the relation are members of the set of real numbers in eac
find the area of the regular pentagon