HaileyNicole56 HaileyNicole56
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

If a school bought 1,000 erasers as part of an order for supplies. The total cost of the erasers was $30. What was the cost for 1 eraser?

Respuesta :

DoublexD DoublexD
  • 02-12-2015
The cost of 1000 erasers was 30$, then one eraser would be 30/1000=0.03$
Answer Link

Otras preguntas

what organisms can be infected by Ebola ​
A 120.5 g sample of water loses -7525 J of energy. What was the temperature change? The specific heat of water is 4.184 J/goC.*
one source of wealth for Athens was?
Help Plz! Raj builds a side table in the shape of a cube. Each edge of the cube measures 30 inches. Raj wants to cover the top and four sides of the table with
A group of 5 friends sold lemonade. If they sold the cups for $0.50, how much money did each friend make if they split the money evenly?
2(q–8)<–10 solve for q
Units of production data for the two departments of Continental Cable and Wire Company for November of the current fiscal year are as follows: Drawing Departmen
A sample of a compound weighs 2.54 grams. how many ounces (oz.) is this equivalent to? a. 71.9 oz b. 0.0139 oz c. 0.0896 oz d. 30.8 oz
Read the following passage:I had studied hard for my driving test. While learning todrive, I had a tendency to speed, so I was especially carefulto avoid going
Find the 4th term of the expansion of (a - sqrt(2)) ^ 8