daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

what times itself equals 30
solve for x 6(x+5)-3(x-2)=12x+18
I need help. I don't know how to solve the problem at all.
What does W = too Please help
What is SADD? How has the organization changed since its founding?
Sixty miles per hour is how many feet per second
what two canadian provinces border Alaska?
Joseph has a coin and a number cube. The number cube is labeled 1 -6. He flips the coin once and rolls the number cube once. What is the probability that the co
Compare and contrast the three classes of levers.
Find the difference. 7 7/8 - 3 1/4 ?