155499 155499
  • 02-02-2018
  • Mathematics
contestada

Target sells 24 bottles of water for $3, and 36 bottles of water for $4. Which is the better buy and by how much?

Respuesta :

MagicDaCat
MagicDaCat MagicDaCat
  • 02-02-2018
24 bottles @ $3 = 8 bottles per dollar
12.5 cents per bottle

36 bottles @ $4 = 9 bottles per dollar
11.1 cents per bottle
Answer Link

Otras preguntas

What is SADD? How has the organization changed since its founding?
How do human diseases caused by bacteria and diseases caused by viruses react to antibiotics?
What is 1,664 divided by 64
can anyone help me with this problem ?
Why do geographers study human systems and human environment relationships?
transform the formula for the area of a triangle to solve for the height, h
3/7 of what number is 9? How am I suppose to figure this out?
2014 numbers are placed along the circumference of a circle. When any 5 successive numbers are added, the total is always 40. What are these 2014 numbers? Find
What is three ratios equivalent to 18:4
what was Rutherford's contribution to our knowledge of atoms