grawls1010 grawls1010
  • 04-02-2018
  • Mathematics
contestada

Bagels cost $2.40 per dozen. How much will it cost to buy 3.5 dozen of bagles HELP I NEED IT NOW

Respuesta :

mherbe734 mherbe734
  • 04-02-2018
it will cost 8.40 cents
Answer Link
aliciasarak
aliciasarak aliciasarak
  • 04-02-2018
Easy, you must multiply  3.50  by 2.40 to get a product of $8.40 for three and a half dozen!!  All of this is because $2.40 for 12 bagles so first you multiply  2.40 by 3.00 to get 7.2 then you must multiply 0.5 by 2.40 to get 1.2 then add that to your previous answer to then get a final answer of $8.40!!
Answer Link

Otras preguntas

(1) It was December 7, 1941. (2) The freighter Florentine, 320 miles northeast of the Hawaiian Island of Hilo was lumbering along at about 15 knots when the gar
What is the tense of the underlined verb in the sentence? Jamal tells us stories every night. A. simple past B. simple present C. simp
-12x<60 plz help 10 points
In William Stafford's essay A Way Of Writing, he writes, "If I [write] down something, that thing will help the next thing come, and I'm off." To which part of
a polygon has a perimeter of 30 inches each side is 6 inches long what is the figure
what would be an example of a consumer
The fertile central valley is located in: California Oregon Arizona Washington
The ratio for 18 girls to 27 boys as a fraction is
Which element relies on logic, credibility, and emotion?
Write a whole number and a fraction greater than 1 to name the part filled. Think: 1 container =1