noahbeightol14 noahbeightol14
  • 04-02-2018
  • Mathematics
contestada

i need help, if 25 feet of wire cost 6 dollars how much does each inch cost

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 04-02-2018
there are 12 inches in 1 foot, so in 25 feet there are then 25(12) inches, or 300 inches.

now, we know that 300 inches then, is 6 bucks, how much is it for 1 only?

[tex]\bf \begin{array}{ccll} inches&\$\\ \text{\textemdash\textemdash\textemdash}&\text{\textemdash\textemdash\textemdash}\\ 300&6\\ 1&x \end{array}\implies \cfrac{300}{1}=\cfrac{6}{x}\implies x=\cfrac{1\cdot 6}{300}\impliedby 2~pennies[/tex]
Answer Link
SmampyMan SmampyMan
  • 05-02-2018
12 in = 1 ft
25 ft cost $6
25 × 12 = 300
6 ÷ 300 = 0.02
Each inch costs 2 cents
Answer Link

Otras preguntas

Express the formula d = rt in terms of the time, t. Use your formula to find the time when the distance is 40 and the rate is 8. A)t= 4; 1 = 5 B)t= ; t = 0.2 C)
The width of a rectangle measures (5v-4w)(5v−4w) centimeters, and its length measures (3v+7w)(3v+7w) centimeters. Which expression represents the perimeter, in
46.The budget deficits of the federal government of the United States has caused interest rates to increase? true or fAlse
Define reflex action with its two example​
What have you learned on how to connect with someone? Give examples.
How u solve these I don’t get it :h
How u solve these I don’t get it :h
What have you learned on how to connect with someone? Give examples.
Solve for x and find the value of the unknown angle measures.
construct a quadrilateral PQRS such that PQ=RS=7.3cm,angle Q=60°,QR=5cm and angle R=135°.​