chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

During an outpatient surgery, a doctor requests that the assistant turn on a mini camera so it gives a posterior and inferior view of the knee. Which of the fol
After inheriting some money, a woman wants to invest enough to have an annual income of $5,000. if she can invest $20,000 at 9% annual interest, how much more w
What is the heating capacity, in btus, of a cylindrical storage tank of propane with a radius of 0 .75 feet and a height of 2 feet? assume that 1 cubic foot of
A person can tell that another person has an STD by looking at them. True False
change of state that occurs when hailstones form
Express each product in the simplest form. (label answer one of a-d)
A new video game is expected to sell 120 copies the first hour at a local game store. After that, the sales will follow the function s(x) = 15(x − 1) where x is
In the cold war era, just as was the case for the united states in vietnam, the soviet union could not defeat rebel armies in __________.
If you are distracted for one second, by a cell phone, passenger, or other distraction, at 30 mph you will travel how far "blindly"?
An object lifted 10 meters gains 200 j of potential energy. if the same object is lifted 20 meters, its potential energy gain is