idontknowanyidea
idontknowanyidea idontknowanyidea
  • 04-03-2018
  • Mathematics
contestada

San paid $8.28 for 18 stamps at this rate how much is a cost Sam to buy 12 stands

Respuesta :

MarkV
MarkV MarkV
  • 04-03-2018
If we pay $8.28 for 18 stamps we can find the price of one stamp by dividing by 18.

So, the price of one stamp will be
$8.28 / 18 = $ 0.46

To find the price of 12 stamps we have to multiply by 12 and finally find
$0.46 * 12 = $5.52

Hence, the cost of 12 stamps is $5.52
Answer Link

Otras preguntas

Is jerry trainor megan trainor brother
White correction fluid is sold in a 7/10 ounce bottle.Blue correction fluid is sold in a 6/10 ounce bottle.You buy one bottle of each color. How much more white
Where did the Hebrews escape from in the exodus
Bible!! IF someone answers this I'll give you 30 points!!!
___ is a set of components that interact and function as a whole.
The repetition of similar consonant sounds in the middle or at the end of words
Which excerpt from “A Dirge” contains alliteration? a. “Bare woods, whose . . .” c. “Rough wind, that moanest loud” b. “Wild wind, when sullen cloud” d. “ . . .
To prepare 450 ml of a 30% (w/v) solution of potassium chloride (kcl), how many grams of solute are needed?
A desire to conquer and exploit nature as quickly as possible is called ___
The passage from “Initiation.” It would be rather fun for a change, Millicent mused, getting her books out of her locker in the hall, rather exciting to be par