Seudónimo Seudónimo
  • 01-02-2016
  • Mathematics
contestada

eight cakes cost 4.00. how much do three cakes cost ?

Respuesta :

Neuron
Neuron Neuron
  • 01-02-2016
8 cakes ... 4.00
3 cakes ... x = ?

If you would like to know how much do 3 cakes cost, you can calculate this using the following steps:

8 * x = 4 * 3
8 * x = 12     /8
x = 12/8
x = 3/2 = 1.5

The correct result would be 1.5.
Answer Link
kaybug5163
kaybug5163 kaybug5163
  • 01-02-2016
three cakes equals $1.50
because.....
8 divided by $4.00 equals 2
so 3 divided by 2 equals $1.50
Answer Link

Otras preguntas

What is the external conflict in “To Build a Fire”? A. between human and dog B. between human and nature C. between human and human D. between hu
The world produces about 3.9 billion tons of food every year. Of that amount, approximately 2.6 billion tons is consumed each year. The rest is wasted. What per
I need answers ... ...
20 POINTS! HELP ME PLZ! Carrie borrows $2600 at an interest rate of 2.5%. The interest paid is $536.25. For how long did she borrow the money? a. For how
HELLP!!!!!!!!!! PLEASE what was the main idea of chapter 2?
what 5 divided by 125.
A man was murdered in his office. the suspects are gerry, julie, jason, nick and sophie. the number 6,4,9,10, 11 are written on calendar with blood. whois the k
What is Logic and Emotion?
Which sentence correctly conveys the same meaning as this sentence? eres ansioso. tienen ansiedad. tiene ansiedad. tengo ansiedad. tienes ansiedad.
Why is the sky blue?