vanessa8y29
vanessa8y29 vanessa8y29
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 2 gallon bottle of tide costs 32.16 what is the price per quart

Respuesta :

HippoMathMan
HippoMathMan HippoMathMan
  • 02-04-2018
$4.02 is the price, since one gallon is 4 quarts you multiply that by two and get 8. So you divide 32.16 by 8 and get your answer of $4.02
Answer Link

Otras preguntas

The volume of a box(V) varies directly with its length(l). If a box in the group has a length of 25 inches and k = 15, what is its volume? 375 cubic inches 4
What happens when you compress a gas
thank u if u know its about cells
Why did so many Europeans want to come to live in the colonies?
To buy a laptop computer, Elaine borrowed $2,000 for 3 years at an annual simple interest rate of 5%. How much interest will she pay if she pays the entire loan
What is responsible for the changes that we see in the Moons shape
Andrea put 2 quart of water and 1/1/2 cups of lemon juice in a pitcher. How many total cups of liquid are in the pitcher
Which one of the following strategies will NOT help you work through confusion?
the relationship between the food we eat and the energy in our body
What's 3,897.003 in expanded form.