sinaya2007 sinaya2007
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Enrico buy 3/8 pound of cheddar cheese and 4/8 pounds of Swiss cheese. How much cheese did Enrico buy in all?

Respuesta :

idkwhat1
idkwhat1 idkwhat1
  • 02-04-2018
Add the both fractions.
3/8 + 4/8= 7/8









Maybe it's right bc it seems simple
Answer Link
102108go
102108go 102108go
  • 27-09-2021

Answer: 7/8

hope this helps :}

Answer Link

Otras preguntas

¿Qué ropa no llevas para practicar deportes? Question 6 options: la camiseta los pantalones cortos el traje la sudadera
Which of these is directly involved in transporting nutrients from the sugar solution into the yeast?
Can someone answer this?
1. What is “survival of the fittest” and how does it “throw” wealth into the hands of the few? 2. According to Carnegie what two things shouldn’t a rich person
In the story to kill a mockingbird what happens to jem and scout on there way home from the school on halloween
what is 3 to the power of 8 times 3 to the power of 4 divided by 3 to the power of 2 times 3 to the power of 8?
When the function below is graphed, how many x-intercepts does it have?y = 4x2 - 12x + 9?
A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below. 8p/$1.09 = ?/$1.00 ? = 8÷$1.09 ?= $7.34 Where did Milo make his
810 songs and 130% decrease I just need to get this homework done
Answer choices Question 3 options: a relation only a function only both a relation and a function neither a relation nor a function