Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

An equilateral triangle has an apothem of 5 cm. Find the perimeter of the triangle to the nearest centimeter.
Which of the following is taken to prevent blood clots from forming in the cardiovascular system? a. Cholesterol-lowering drugs c. Antiarrhythmics b. Artery
Plants have chloroplasts in their cells that give them a green color. What is the function of the chloroplasts in plants?
What is the actual area of the plot of land ? Write the area in square feet
Decide whether the following is a simile, metaphor, or neither. White as a white cow's milk a. simile b. metaphor c. neither
27/2 - 1/3 in simplest form
Select all that apply. Which of the following statements are true of the Good Samaritan laws? They are meant to discourage bystanders from helping accident vict
Which of the following climate zones typically is not found in midlatitude regions? a. ice cap b. humid continental c. humid subtropical d. marine west coast
7.) which property is illustrated by the following statement? (zoom out to see full pic)
Increased interest in cultural diversity can be attributed to all of the following except __________. a. personal travel b. advances in communication c. natu