longdstyle longdstyle
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

A vendor at a festival sells soup for $1.25 per cup or $3.75 per quart.Which is the better buy

Respuesta :

alyssalaze
alyssalaze alyssalaze
  • 02-04-2018
it depends on how much the consumer needs. there are quantities that make the first option cheaper, but there are also quantities that make the second option more desirable
Answer Link
ttemmie
ttemmie ttemmie
  • 02-04-2018
Quarts costs less. There are 4 cups in a quart. So 1.25 x 4 = 5.00 per quart. Therefore, $3.75 per quart costs less than $1.25 per cup.
Answer Link

Otras preguntas

Find DM A. 6 B. 7.5 C. 9 D. 12
How do you find -c=25
A department store sells sport shirts in three sizes (small, medium, and large), three patterns (plaid, print, and stripe), and two sleeve lengths (long and sho
Of the two forms of unipolar depression (major depressive disorder and persistent depressive disorder), the lifetime prevalence for both combined is about _____
Please help!!!!!!! Thank you soooo much
You can alter the quote as much as you need in order for it to serve the purpose you want it to serve. True False
please tell explain what the right answer is
Ngoc needs to mix a 10% fungicide solution with a 50% fungicide solution to create 200 millileters of a 26% solution. How many millileters of each solution must
what is seven tenths of 180?
Five lines in the H atom spectrum have wavelengths (in Å): (a) 1212.7; (b) 4340.5; (c) 4861.3; (d) 6562.8; (e) 10,938. Three lines result from transitions to nf