korn78r
korn78r korn78r
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

Chicken is 3.00 a pound how much is 8 2/3 pounds cost

Respuesta :

JaySL JaySL
  • 04-02-2016
Multiply the cost per pound by the amount of pounds.

3 * 8 2/3

3 * 8 + 3 * 2/3

3 * 8 + 6/3

24+2

26

Thus, 3 * 8 2/3 is 26, so the chicken will cost $26.
Answer Link

Otras preguntas

If y=2 when x=3. What is the value of y when x=9?
What is the correct term for a release of an ovum in the female reproductive system?
The copper wire and bulb is connected in a series with 220 V electric supply. Why only an electric bulb glows where as the copper wire remains the same.Give REA
How do you find the interior angles of a triangle, if only one is given angle is given to you?
which number is 100 less than 61 tens?
what is the negative of -1/3 and why??
How did allies hide from Germans D-day invasion plan?
Why did Allies plan to land in Normandy and not somewhere else?
what group was successful in achieving its goals at the congress of vienna , nationalists conservatists liberals or anarchists?
If (3+y)/y=7, then y= Please help :)