dianav2 dianav2
  • 05-04-2018
  • Mathematics
contestada

shelia bought 10 1/2 oz almonds for $3.36 how much did the almonds cost per ounce

Respuesta :

iTSjUstRyaNt
iTSjUstRyaNt iTSjUstRyaNt
  • 05-04-2018
Let’s set 10 1/2 to a decimal since the cost is in decimal too
10.5 divided by 3.36
$3.13/oz.
Hope this helps!
Answer Link
fatima456 fatima456
  • 05-04-2018
It would cost $0.32 an ounce

here is how I git that answer 

$3.36/10.5 = $0.32


Hope this helps :-)



Answer Link

Otras preguntas

simplify: f(x,y)= arcsin(sin(x+y))
Sebastian swam laps every day in the community swimming pool. he swam 45 minutes each day, 5 days a week, for 12 weeks. in that time, he swam 1,800 laps. what w
Describe a situation with two quantities that have a proportional linear relationship.
If a thermometer indicates 30 degrees Celsius, what is the temperature in degrees Fahrenheit? A. 24°F B. 17°F C. 86°F D. 54°F
Jenna bought 5 pounds of apples for $6.85. What is the unit price per pound of apples?
How can reading out loud help you understand difficult lines in Shakespeare's plays? a. The more you read the lines, the easier they will be to understand. b.
45 minutes to 1 hour to simplest form
A 3.00-newton force causes a spring to stretch 60.0 centimeters. Calculate the spring constant of this spring. [Show all work, including the equation and substi
2x-3=7 Possible answers: 2 5 8
a change of DNA in an organism result a new trait is known as a?