Seudónimo Seudónimo
  • 02-05-2018
  • Mathematics
contestada

20 points! I really need your help here.

20 points I really need your help here class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-05-2018
find the volumes  og each  box

Single serving box = 1/2 * 7 *3 * 9 =  94.5  cm^3

Family size = 1/2 * 8 * 3 * 16 = 192 cm^3

Find the cost by unit volume:-  single costs 1.25 /  94.5 = 0.013228 
 family costs 2.5 / 192  0.01302

So the family bar costs less by unit volume  and is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

Which one is greater 3.18 or 3.2
during the final years of world war II in Europe, American and British bombing raids ?
the original price of a coat was $290.00, the store put the coat on sale for $175.70 how much did the store reduce the price of the coat
What is the area of the polygon?
Kate wants to build a fence around her garden to prevent her rabbits from eating her vegetables. The rabbit fencing costs $7.50 per metre. How much will it cost
Which of the following is not a concurrent power shared by the federal and state governments? a. The power to levy taxes c. The power to sign treaties b. The p
Which poet, who seems be using iambic pentameter, bends the meter most? A. Emma Lazarus B. Emily Dickinson C. John Donne D. Gerard Manley Hopkins
convert 17/100 into a decimal
How do you work out the interquartile range?
In what port city did U.S. Marines make a surprise amphibious counterattack during the Korean War? Incheon Pusan Pyongyang Yalu