tdunn2023p6shu2 tdunn2023p6shu2
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

Kim spent $26 on a magazine and 6 notepads have the magazines cost $2 then how much was each Notepad

Respuesta :

sweetienaila536
sweetienaila536 sweetienaila536
  • 03-05-2018
The answer is $4 per notepad.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
First you subtract the $2 from the total of $26 to get $24 for all the Notepads together, then you divide the $24 by the number of notepads. 24 divided by 6 equals 4. So each notepad cost $4.
Answer Link

Otras preguntas

A medical researcher claims that 60% of people with shellfish allergies do not have their first allergic reaction until adulthood. This value seems suspicious t
4x−5 for x=10 This is on my homework and I need to get this does quick. May you guys please help me out
Write an equation of the line through the given point (2, 2) with the given slope m = -4. Write the equation in slope-intercept form. Enter your answer with NO
jjhgj hu u gygy ui i i
Derive an equation that relates the initial release height hxhx of block xx and the speed vsvs of the two-block system after the collision in terms of mxmx, mym
Fill in the blank below with the word that best completes the sentence. Natural selection leads to a process of change in a population over time.
What is the meaning of mood in a poem?
help fast will give brainliest help help!!!! 20. a student constructed the accompanying elliptical orbit of a moon revolving around a planet. the foci of this
4x−5 for x=10 This is on my homework and I need to get this does quick. May you guys please help me out
Why is repetition used in epic poetry?