jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

Caleb rides his motorcycle with a constant speed of 72km/h. How far can he Travel in 3 hours 40 minutes
Mary wants to fill in a cylinder vase. At the flower store they told her that the vase should be filled for the flowers to last the longest. Her cylinder vase
Where does a compass point in the northern hemisphere
how long does it take an acorn to hit the ground after dropping from the branch of a tree 12.5 m high?
which of the following would most likely appear in a feature article but not in a news article, about hurricane katrina
The formula for the perimeter of a rectangle is p = 2l 2w. the length of a rectangle is 7 units longer than its width. which expression represents the perimeter
write two ways to group and add 2+3+4
What impact did the Columbian exchange have on the formation of the new world societies
what is an non example of a catalyst?
what is the root word of advocate