johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements accurately describes the period of a trigonometric function?
4. Write 3x(x + 4)(x - 1) in standard form. 3x3 + 9x2 - 12x 3x3 - 12x + 9x2 3x3 + 9x2 - 12x + 1 1 - 12x + 9x2 + 3x3
how can america become a great nation​
For several weeks, the function f(x) = 3(4) * represented the number of birds infected with an illness x weeks after the first birds became sick. How did the nu
10. Define an operation ★ on the set of real numbers as follows: a ★ b = 0.5ab If 0.1 ★ b = 10, then evaluate bb. a. 500 b. 200 c. 20 d. 50 Please explain how
PLS HELP ME ON THIS QUESTION I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST IF YOU KNOW THE ANSWER!! The _____________ may be the average of 2 values in a data set. A. range B.
15 workers working 8hrs a day can complete a piece of work in 20 days. In how many days will 10 workers do it,working 6 hrs a day? please help!!
A teacher writes the algebraic expression 24C + 5m + 19.99 to represent the cost of supplies she purchased for her classroom. She bought 24 packages of colored
Find the value of x to the nearest tenth.
A shopkeeper marked the price of an article a certain percent above the cost price and he allowed 16% discount to make 5% profit. If a customer paid Rs 9,492 w